Friday, July 1, 2016

ძველი ეგვიპტე



გაკვეთილის მთავარი თემა
ძველი ეგვიპტე
სწავლების საფეხური
V11 კლასი საბაზო
მოსწავლეთა პროფილი
9 მოსწავლე
გაკვეთილის მნიშვნელობა, აქტუალობა
როგორ იქმნებოდა და ვითარდებოდა  უძველეს დროში პირველი სახელმწიფოები
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
შედეგი მიღწეულია თუ
1.მოსწავლეს ეცოდინება მდებარეობა ბუნებრივი პირობები.აცნობიერებსრატომ წარმოიშვა ეგ. ნილოსის ორივე ნაპირზე
2გაიხსენებს რა არის ქონებრივი უთანასწორობა და სოციალური ფენები
3 განასხვავებს ერთმანეთისგან სოც, ფენებს და ადგენს იერარქიულ საფეხურებს.
4 განვითარებასთან ერთად რა კულტურული ფენომენიწარმოიშობა
5 ხდება შესწავლილი მასალის შეფასება
წინასწარი ცოდნა
1 იციან რა არის უძველესი სამდინარო ცივილიზაციები
2იციან როგორ ხდება ტომთა გაერთიანება - სოციალური ფენების წარმოშობა.
შეფასების საგანი და პროცედურები
მოსწ. შეფასდებიან წინასწარ შედგენილი შეფასების სქემით
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსი
დაფა რუკა, ილუსტრაციები სახელმძღვანელოდან სლაიდ შოუ,
ვენის დიაგრამა
გაკვეთილის მსვლელობა /საკლასო მენეჯმენტი
ორგანიზება 2 წ.
ა ფაზა გონებრივი იერიში
  1. მასწავლებელი ახდენს პროვოცირებას რა არის ცივილიზაცია? რატომ ხდება ტომთა გაერთიანება? რა ვიცით ეგვიპტის შესახებ?3წ.
ბ ფაზა ცოდნის კონსტრუირება
2მასწავლებელი აჩვენებს რუკაზე ეგვიპტეს ხსნის  ბუნებრივ პირობებს და  საზღვრებს3წ
3 მასწავლებელი ხსნის გაკვეთილს ძველი ეგვიპტე 12წ ახსნისას ახდენს  ჩართულობას სოც. ფენებზე, ქონებრივ უთანასწორებაზე, იერარქიულ საფეხურზე,ცივილიზაციაზე.
4მოსწავლეები აკეთებენ  სქემას იერარქიულ საფეხურზე. სოც. ფენებზე დიაგრამას. (ვ.დ.) საკლასო სამ.10წ. წყვილებში
5.მასწავლებელი აღწერს ფოტოებს და ილუსტრაციებს ეგვიპტის შესახებ  და აკავშირებს  შესაბამის ეპოქასთან.
ც.რეფლექსია. მასწავლებელი ახდენს გაკვეთილის შეჯამებას  და აფასებს მოსწავლეებს წინასწარ შედგენილი შეფასების კრიტერიუმით


No comments:

Post a Comment